Nominalizări Oscar 2012

Astăzi, Academia Americană de Film a anunţat nominalizările la premiile Oscar pentru producţiile anului 2011. Festivitatea de decernare a trofeelor va avea loc pe 27 februarie. Vedeta nominalizărilor este “The Artist”, primul film mut care după 85 de ani are şanse să primească trofeele Academiei Americane de Film. Pelicula a adunat 10 nominalizări, cu una mai puţin decât filmul lui Martin Scorsese, “Hugo”.
Gala de decernare a Premiilor Oscar va fi difuzată în direct şi în exclusivitate la HBO, în varianta originală, nedublată, în noaptea de duminică (26 februarie) spre luni, de la ora 3:00 am. (pentru ziarul Ring)

Actor în rol principal
•    Demián Bichir în „A Better Life”
•    George Clooney în „The Descendants”
•    Jean Dujardin în „The Artist”
•    Gary Oldman în „Tînker Tailor Soldier Spy”
•    Brad Pitt în „Moneyball”

Actor în rol secundar
•    Kenneth Branagh în „My Week with Marilyn”
•    Jonah Hill în „Moneyball”
•    Nick Nolte în „Warrior”
•    Christopher Plummer în „Begînners”
•    Max von Sydow în „Extremely Loud & Încredibly Close”

Actriţă în rol principal
•    Glenn Close în „Albert Nobbs”
•    Viola Davis în „The Help”
•    Rooney Mara în „The Girl with the Dragon Tattoo”
•    Meryl Streep în „The Iron Lady”
•    Michelle Williams în „My Week with Marilyn”

Actriţă în rol secundar
•    Bérénice Bejo în „The Artist”
•    Jessica Chastain în „The Help”
•    Melissa McCarthy în „Bridesmaids”
•    Janet McTeer în „Albert Nobbs”
•    Octavia Spencer în „The Help”

Film de animaţie (lung metraj)
•    „A Cat in Paris” Alaîn Gagnol and Jean-Loup Felicioli
•    „Chico & Rita” Fernando Trueba and Javier Mariscal
•    „Kung Fu Panda 2” Jennifer Yuh Nelson
•    „Puss in Boots” Chris Miller
•    „Rango” Gore Verbînski

Regie Artistică
•    „The Artist”
Production Design: Laurence Bennett; Set Decoration: Robert Gould
•    „Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Stephenie McMillan
•    „Hugo”
Production Design: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
•    „Midnight in Paris”
Production Design: Anne Seibel; Set Decoration: Hélène Dubreuil
•    „War Horse”
Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Lee Sandales

Imagine
•    „The Artist” Guillaume Schiffman
•    „The Girl with the Dragon Tattoo” Jeff Cronenweth
•    „Hugo” Robert Richardson
•    „The Tree of Life” Emmanuel Lubezki
•    „War Horse” Janusz Kamînski

Costume
•    „Anonymous” Lisy Christl
•    „The Artist” Mark Bridges
•    „Hugo” Sandy Powell
•    „Jane Eyre” Michael O’Connor
•    „W.E.” Arianne Phillips

Regie
•    „The Artist” Michel Hazanavicius
•    „The Descendants” Alexander Payne
•    „Hugo” Martîn Scorsese
•    „Midnight in Paris” Woody Allen
•    „The Tree of Life” Terrence Malick

Documentar (lung metraj)
•    „Hell and Back Again”
Danfung Dennis and Mike Lerner
•    „If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front”
Marshall Curry and Sam Cullman
•    „Paradise Lost 3: Purgatory”
Charles Ferguson and Audrey Marrs
•    „Pina”
Wim Wenders and Gian-Piero Ringel
•    „Undefeated”
TJ Martin, Dan Lindsay and Richard Middlemas

Documentar (scurt metraj)
•    „The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement”
Robin Fryday and Gail Dolgin
•    „God Is the Bigger Elvis”
Rebecca Cammisa and Julie Anderson
•    „Încident în New Baghdad”
James Spione
•    „Saving Face”
Daniel Junge and Sharmeen Obaid-Chinoy
•    „The Tsunami and the Cherry Blossom”
Lucy Walker and Kira Carstensen

Editare
•    „The Artist” Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius
•    „The Descendants” Kevin Tent
•    „The Girl with the Dragon Tattoo” Kirk Baxter and Angus Wall
•    „Hugo” Thelma Schoonmaker
•    „Moneyball” Christopher Tellefsen

Film străin
•    „Bullhead” Belgium
•    „Footnote” Israel
•    „In Darkness” Poland
•    „Monsieur Lazhar” Canada
•    „A Separation” Iran

Machiaj
•    „Albert Nobbs”
Martial Corneville, Lynn Johnston and Matthew W. Mungle
•    „Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng
•    „The Iron Lady”
Mark Coulier and J. Roy Helland

Muzică (partitură originală)
•    „The Adventures of Tîntîn” John Williams
•    „The Artist” Ludovic Bource
•    „Hugo” Howard Shore
•    „Tinker Tailor Soldier Spy” Alberto Iglesias
•    „War Horse” John Williams

Muzică (piesă originală)
•    „Man or Muppet” from „The Muppets” Music and Lyric by Bret McKenzie
•    „Real in Rio” from „Rio” Music by Sergio Mendes and Carlinhos Brown Lyric by Siedah Garrett

Cel mai bun film
•    „The Artist” Thomas Langmann, Producer
•    „The Descendants” Jim Burke, Alexander Payne and Jim Taylor, Producers
•    „Extremely Loud & Incredibly Close” Scott Rudîn, Producer
•    „The Help” Brunson Green, Chris Columbus and Michael Barnathan, Producers
•    „Hugo” Graham Kîng and Martîn Scorsese, Producers
•    „Midnight in Paris” Letty Aronson and Stephen Tenenbaum, Producers
•    „Moneyball” Michael De Luca, Rachael Horovitz and Brad Pitt, Producers
•    „The Tree of Life” Nomînees to be determîned
•    „War Horse” Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers

Scurt metraj (animaţie)
•    „Dimanche/Sunday” Patrick Doyon
•    „The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore” William Joyce and Brandon Oldenburg
•    „La Luna” Enrico Casarosa
•    „A Mornîng Stroll” Grant Orchard and Sue Goffe
•    „Wild Life” Amanda Forbis and Wendy Tilby

Scurt metraj
•    „Pentecost” Peter McDonald and Eimear O’Kane
•    „Raju” Max Zähle and Stefan Gieren
•    „The Shore” Terry George and Oorlagh George
•    „Time Freak” Andrew Bowler and Gigi Causey
•    „Tuba Atlantic” Hallvar Witzø

Editare sunet
•    „Drive” Lon Bender and Victor Ray Ennis
•    „The Girl with the Dragon Tattoo” Ren Klyce
•    „Hugo” Philip Stockton and Eugene Gearty
•    „Transformers: Dark of the Moon” Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
•    „War Horse” Richard Hymns and Gary Rydstrom

Mixaj sonor
•    „The Girl with the Dragon Tattoo”
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Bo Persson
•    „Hugo”
Tom Fleischman and John Midgley
•    „Moneyball”
Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco and Ed Novick
•    „Transformers: Dark of the Moon”
Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Peter J. Devlîn
•    „War Horse”
Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson and Stuart Wilson

Efecte vizuale
•    „Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”
Tim Burke, David Vickery, Greg Butler and John Richardson
•    „Hugo”
Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman and Alex Hennîng
•    „Real Steel”
Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor and Swen Gillberg
•    „Rise of the Planet of the Apes”
Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White and Daniel Barrett
•    „Transformers: Dark of the Moon”
Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler and John Frazier

Scenariu adaptat
•    „The Descendants” Screenplay by Alexander Payne and Nat Faxon & Jim Rash
•    „Hugo” Screenplay by John Logan
•    „The Ides of March” Screenplay by George Clooney & Grant Heslov and Beau Willimon
•    „Moneyball” Screenplay by Steven Zaillian and Aaron Sorkîn  Story by Stan Chervîn
•    „Tinker Tailor Soldier Spy” Screenplay by Bridget O’Connor & Peter Straughan

Scenariu original
•    „The Artist” Written by Michel Hazanavicius
•    „Bridesmaids” Written by Annie Mumolo & Kristen Wiig
•    „Margîn Call” Written by J.C. Chandor
•    „Midnight în Paris” Written by Woody Allen
•    „A Separation” Written by Asghar Farhadi

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.