Arhive categorii: actual

informatii, stiri, premii de poezie

mind-moving – o instalație performativă la Timișoara

mind-moving – o instalație performativă care invită la reflecție, între 1 – 3 noiembrie, la Palatul Ștefania din Timișoara, arată un comunicat de presă.

            Proiectul mind-moving, inițiat de Indie Box, este unul dintre cele mai complexe programe de terapie prin artă desfășurate în România ultimilor ani, adresându-se unui public divers și dezvoltând producții artistice inspirate de întâlnirile cu aceștia. În perioada 2022-2024, echipa proiectului, care adună expertiză atât din partea artiștilor, cât și din partea terapeuților, a organizat 48 de ateliere și 4 spectacole de improvizație și dans contemporan în două spitale de psihiatrie din România, cât și o rezidență de creație artistică și o instalație performativă care a fost expusă până acum în București, Norvegia și Italia. Această instalație produsă de Indie Box va fi deschisă curând și publicului timișorean, între 1 și 3 noiembrie, la Palatul Ștefania, prin proiectul mind-moving tour, co-organizat de către Asociația Entuziart – Art Terapie și AREAL  spațiu pentru dezvoltare coregrafică. Programul este astfel: 1 noiembrie, 19:00 – 21:00, 2 și 3 noiembrie, 18:00 – 20:00, accesul publicului este gratuit și este recomandată înscrierea în prealabil în formularul de aici: https://forms.gle/AVSafd8F51ghgYwb7 

ateliere mind-moving Louis Țurcanu @Seba Tătaru

            Instalația mind-moving pornește de la o întrebare pe cât de simplă în formulare, pe atât de complexă în potențialele răspunsuri: „Dacă ai fi trăit viața altcuiva, crezi că mintea ta ar fi funcționat la fel?” Subtextul conceptual este că personalitatea și percepția fiecărui individ sunt rezultatul unei încrengături complicate de stimuli și relații, iar din această tensiune, mintea cu mecanismele sale interioare se definește întocmai ca amprentele degetelor – niciodată la fel, de la un caz la altul. Expoziția este așadar construită ca un spațiu de reflecție și oglindire asupra acestor nenumărate căi de a fi în lume, iar corpurile performerilor se supun unor logici de funcționare inspirate din tulburările mentale, legându-le de trăiri universale cu potențial creativ, emoțional și spiritual pozitiv. Publicul este invitat să-și croiască propria cale spre empatie și înțelegere, instalația putând fi vizitată timp de două ore în fiecare zi, în ritm propriu, alternând între observație, reflecție și integrare cu sprijinul dans-terapeutei Loredana Larionescu.

            Nu este prima oară când echipa mind-moving lucrează la Timișoara în acest an. În luna august, Alexandra Gîrbea, care a fost invitată să se alăture artistic proiectului, a condus o serie de cinci ateliere intensive în vederea pregătirii unui flash-mob intitulat Falling Grounds, care a fost pus în practică cu ocazia evenimentului de Celebrare a orașului. În același timp, coregrafele Cristina Lilienfeld și Alexandra Bălășoiu, inițiatoare ale proiectului, au susținut un atelier de expresivitate și tehnică de dans contemporan adresat profesioniștilor dornici să se apropie de metodologiile adunate pe parcursul anilor în cercetarea multidisciplinară mind-moving.

            Acest atelier a funcționat și ca un proces de casting în căutarea unui nou colaborator din Timișoara, care să se alăture echipei în următoarele evenimente și iterații ale proiectului, împreună cu Alexandra Gîrbea. Robert-Matheas Popa, în vârstă de 21 de ani, a fost performerul ales, atât pentru abilitățile sale practice din sfera dansului contemporan, artei actorului și acrobației, cât și prin prisma potrivirii de mentalitate în raport cu inspirația proiectului – spectrul larg de reacții și de adaptări la realitate, problematizarea ideii de „normalitate” și renunțarea la etichetele și stereotipurile asociate persoanelor care percep realitatea printr-un filtru ce poate fi definit ca fiind patologic.

            Robert-Matheas și Alexandra Gîrbea au început apropierea de proiect prin participarea la o serie de ateliere cu copiii de la Clinica de Neuropsihiatrie Infantilă de la Spitalul „Louis Țurcanu” din Timișoara, conduse în cadrul proiectului de dans-terapeuta Anca Lupulescu și art-terapeuta Cristina Bratu. În prezent, cei doi performeri se află într-o rezidență de pregătire a instalației la AREAL – Spațiu pentru Dezvoltare Coregrafică, unde, prin întâlniri zilnice cu echipa de proiect se apropie din ce în ce mai mult de specificitatea teritoriilor performative care urmează să fie deschise la Timișoara.

mind-moving este o chemare la empatie, înțelegere și destigmatizare, transformând perspectivele asupra sănătății mintale dinspre o mentalitate de etichetare înspre una de explorare a experiențelor umane autentice.

mind-moving a început în 2022, ca un proiect inițiat și organizat de Indie Box, în parteneriat cu NOPA – Societatea Norvegiană a Compozitorilor și Textierilor, Asociația Entuziart și Profeti ART SRL.

mind-moving este un proiect finanțat prin Granturile SEE 2014-2021 în cadrul Programului RO-CULTURA, desfășurat  în perioada decembrie 2022 – februarie 2022.

mind-moving tour duce mai departe metodologiile și produsele artistice ale proiectului în Timișoara, Perugia și Helsinki printr-un efort colectiv al Asociației Entuziart și Areal – Spațiu pentru Dezvoltare Coregrafică.

Camerata Regală deschide stagiunea 2024-2025 cu Sarah Nemțanu

Camerata Regală, violonista Sarah Nemțanu și dirijorul polonez Jacek Rogala deschid Stagiunea Regală 2024-2025 cu un concert extraordinar la Ateneul Român

București, 28.10.2024

Camerata Regală, violonista Sarah Nemțanu și dirijorul polonez Jacek Rogala deschid Stagiunea Regală 2024 cu un concert extraordinar la Ateneul Român ce va aduce în fața publicului o selecție remarcabilă de lucrări din patrimoniul muzical european Duminică, 3 noiembrie 2024 la ora 19.00

Deschiderea celei de-a douăsprezecea Stagiuni Regale, un eveniment de tradiție în peisajul muzical bucureștean, se desfășoară sub egida Sezonului Cultural România-Polonia 2024-2025, un program bilateral menit să consolideze relațiile culturale dintre cele două țări și să promoveze schimburile artistice.

Concertul va fi o ocazie unică de a explora muzica poloneză prin prisma uverturii operei „Jadwiga, regina Poloniei” a compozitorului Karol Kurpiński – pentru prima dată programată în România de Camerata Regală pe 3 noiembrie, dar și de a redescoperi capodopere precum Concertul pentru vioară de Jean Sibelius în interpretarea excepționalei violoniste franceze de origine română Sarah Nemțanu, și bine-cunoscuta Simfonie a VI-a în fa major op.68 „Pastorala” de Ludwig van Beethoven.

Dirijorul polonez de renume internațional Jacek Rogala,  realizat numeroase prime audiții și înregistrări pentru radio și coloane sonore ale unor filme recunoscute. În colaborare cu Orchestra Filarmonicii Świętokrzyska, a înregistrat un ciclu de patru CD-uri Album Polski, un CD intitulat We Are From Here cu muzica lui Włodek Pawlik și un CD intitulat Muzyka na otwarcie cu lucrări comandate de compozitori polonezi. Între anii 2007 și 2011, a dirijat premierele a cinci balete contemporane produse de Filarmonica Świętokrzyska și Teatrul de dans Kielce, inclusiv Zdarzyło się w Jeruzalem de Krzesimir Dębski și Pinokio, lucrare a renumitului compozitor polonez Mieczysław Weinberg. Din 2013, ca parte a colaborării dintre Filarmonica Świętokrzyska și Universitatea de Muzică F. Chopin, el dirijează anual spectacole în cadrul ciclului numit „Opera în Filarmonică”. Este invitat permanent la numeroase festivaluri și competiții internaționale de renume din Europa, Asia și ambele Americi. De asemenea, compune muzică simfonică, de cameră, corală și electronică, care a fost prezentată în Europa și America de Nord. Dirijorul Jacek Rogala a fost distins cu Medalia pentru Meritul Culturii „Gloria Artis” și cu Premiul Asociației Autorilor Polonezi (ZAIKS) pentru promovarea muzicii poloneze.

Violonista franceză de origine română Sarah Nemțanu este recunoscută pe plan internațional pentru cariera sa impresionantă, fiind apreciată pentru expresivitatea și energia interpretărilor sale. La doar 21 de ani, a fost numită concertmaestru al Orchestrei Naționale a Franței, devenind una dintre cele mai tinere violoniste din lume care ocupă această poziție într-o orchestră cu activitate la nivel mondial. În 2011, Figaro Magazine a inclus-o în lista celor mai influente șase violoniste la nivel global, o recunoaștere a impactului său major pe scena muzicală internațională. Printre realizările sale solistice se numără interpretările memorabile ale concertelor de vioară de Mendelssohn și Brahms, sub bagheta unor mari dirijori precum Kurt Masur, Bernard Haitink și Valery Gergiev, cucerind publicul din cele mai mari săli de concert din lume. Sarah Nemțanu și-a consolidat cariera solistică prin lansarea unor albume de succes, cum ar fi Gypsic (2010), inspirat de originile sale românești, care evocă ritmurile balcanice. De asemenea, în 2009, a avut rolul solist în coloana sonoră a filmului „Le Concert” de Radu Mihăileanu, interpretând concertul lui Ceaikovski, și câștigând o apreciere și mai mare la nivel global. Pe lângă activitatea sa concertistică intensă, Sarah se dedică formării noii generații de muzicieni, fiind profesoară de vioară la CNSM din Paris din 2022.

De 15 ani, Orchestra Camerata Regală este una dintre cele mai prestigioase orchestre camerale din România care impresionează prin înalta calitate a programelor prezentate publicului român și străin. Orchestra Camerata Regală s-a născut din pasiunea fără limite a unui grup de tineri muzicieni care și-au dorit să contribuie la dezvoltarea și promovarea muzicii culte din România. În scurt timp de la înființare, proiectul a devenit un nume de referință în domeniu, iar în prezent întâlnim Camerata Regală tot mai des atât pe scenele românești, unde desfășoară proiecte precum Stagiunea Regală de la Ateneul Român, cât și pe scenele internaționale: Elveția, Italia, Spania, Rusia, Albania, Polonia, Germania, Belgia, unde participă la importante festivaluri de profil. De asemenea, orchestra este o prezență constantă în Festivalul Internațional George Enescu. Denumirea „Camerata Regală” nu este întâmplătoare, orchestra dobândind în anul 2009 Înaltul Patronaj al Alteței Sale Regale Principele Radu al României.

Stagiunea Regală aflată la a douăsprezecea ediție, a prezentat pe parcursul anilor concerte excepționale ale Cameratei Regale la pupitrul cărora s-au aflat dirijori de renume ca dirijorii Horia Andreescu, Cristian Mandeal, Tito Ceccherini, Constantin Grigore, Sabin Pautza, Jin Wang, Kah Chun Wong, Tiberiu Soare sau Leo Hussain, și soliști de talia violoniștilor Shlomo Mintz, Alexandra Conunova, Remus Azoiței, Gabriel, Florin și Simina Crotioru, Alexandru Tomescu, Cristina Anghelescu, pianista Alexandra Dariescu, sopranele Nelly Miricioiu, Cellia Costea, Valentina Naforniță, Irina Iordăchescu, mezzo-soprana Ruxandra Donose, tenorii Teodor Ilincăi, Florin Guzgă ș.a.

Vă așteptăm la Deschidere Stagiunii Regale 2024-2025 care va avea loc pe 3 noiembrie 2024, ora 19.00 la Ateneul Român.

Biletele s-au pus în vânzare în rețelele Eventim – online pe Eventim.ro și Bilete.ro

De Ziua Națională a Radioului auzi vocile cunoscute la RRC

Radio România Cultural și radiourile private vorbesc pe aceeași voce de Ziua Națională a Radioului, arată un comunicat de presă.

Pe 1 noiembrie 2024, de Ziua Națională a Radioului, Radio România Cultural are musafiri de la radiourile private. La emisiunea Orașul vorbește vor fi invitați Bogdan ȘERBAN, de la Radio Guerilla, Mihaela DEDEOGLU, moderatoare de emisiuni culturale la RFI, și binecunoscuta Liana STANCIU, de la Magic Fm.

Cei trei vor vorbi cu Daria GHIU despre pasiunea lor comună, radioul, despre evoluția și viitorul lui, dar și despre lucruri care țin de cariera lor de oameni de radio, precum: ce înseamnă să fii jurnalist de radio, dacă s-au simțit sau nu dezavantajați de faptul că ascultătorii le știu doar vocea și nu îi recunosc întotdeauna pe stradă, întâmplări inedite din viața de prezentator. De asemenea, vor vorbi și despre rolul și substanța informațiilor culturale, despre felul în care sunt ele receptate de un public din ce în ce mai orientat spre comercial, dar și despre cum se fidelizează ascultătorii de radio.

“Concurența este necesară pentru a oferi publicului produse premium. Radioul și televiziunea trebuie să înțeleagă faptul că singura armă împotriva streamingului este calitatea. De aceea, suntem încântați că, pentru prima dată în istoria radioului din România, RRC invită la aceeași masă oameni care luptă pentru a cuceri același segment de public, din păcate nu foarte numeros. Le mulțumim colegilor de la radiourile care au acceptat invitația noastră, înțelegând din gestul lor, preocuparea comună pentru convingerea oamenilor de a  crede în continuare în FM.”, spune Radu Croitoru, manager RRC.

Emisiunea Orașul Vorbește, în mod excepțional, pe 1 Noiembrie, va începe la ora 10.00.

Discuția oamenilor de radio va fi precedată de părerile ascultătorilor, care sunt invitați să transmită, pe adresa emisiunii, încă din zilele premergătoare, mesaje în care să vorbească despre relația lor cu radioul, despre ce și-ar mai dori să asculte și cum văd viitorul acestuia.

Dimineața de 1 Noiembrie va fi, de asemenea, una specială. La Dimineața Crossover, de la ora 7.00, Maria BALABAȘ și George GÎLEA vor vorbi despre ultimii 10 ani ai Radio România Cultural. Cum sunau emisiunile și  cum s-au transformat ele? Vor fi amintite proiecte  speciale pe care le-a avut RRC-ul, cum ar fi StoryMania. Apoi, va fi adus în discuție felul în care au prins contur proiectele mai recente, legate de evenimentele din ultimii ani, precum: Raised to be free, Monica Lovinescu 100, Veneticii și Arhechipuri.

De asemenea, pe tot parcursul zilei, Radio România Cultural va fi alături de celelalte posturi ale Radiodifuziunii Române care, cu o voce comună, puternică și actuală, vor sărbători cu mândrie cei 96 de ani de emisie neîntreruptă.

Pe 1 noiembrie 1928, la ora 17:00, a fost difuzată prima emisiune radiofonică din țara noastră, cu anunțul: „Alo, alo, aici Radio București!”.

Marcel Iureș prezintă Enigmele României: PRIVIM CERUL, ÎN CĂUTARE DE OZN-URI

ÎN EPISODUL 2 DIN MARCEL IUREȘ PREZINTĂ ENIGMELE ROMÂNIEI S2, PRIVIM CERUL, ÎN CĂUTARE DE OZN-URI, arată un comunicat.

Pe 29 octombrie, la HISTORY Channel are premiera al doilea episod din sezonul 2 al documentarului

Marți, 29 octombrie, sezonul 2 din documentarul autohton Marcel Iureș prezintă Enigmele României ajunge la episodul 2, al cărui subiect sunt OZN-urile văzute pe teritoriul țării noastre, de-a lungul timpului. Acesta are premiera de la ora 21:00, la HISTORY Channel, și este penultimul din seria a doua a producției în care Marcel Iureș (73 de ani) cercetează noi mistere și enigme fără răspuns din istoria țării noastre.

Obiecte zburătoare neidentificate au fost văzute în România încă din 1968, dar aceste enigme aeronautice nu și-au găsit încă explicația. De-a lungul anilor, în România au fost semnalate numeroase apariții OZN, iar majoritatea acestor enigme aeronautice par a fi exagerări, dar nu chiar toate! Prima apariție OZN fotografiată în țara noastră (deasupra Pădurii Baciu, lângă Cluj-Napoca), în 1968, a fost recunoscută de experți internaționali.

Alta a avut loc în 1989, pe Aeroportul Kogălniceanu de la Constanța (astăzi bază NATO la Marea Neagră), la care au fost martori câțiva piloți de avioane supersonice. Un alt caz a implicat 9 piloți de elicopter și tehnicieni, aflați într-un exercițiu militar de noapte, pe aerodromul din Buzău, în 1992. Toate rapoartele au fost adânc îngropate în arhive.

Dumitru Prunariu (Astronaut și Președintele Asociației Exploratorilor Spațiului Cosmic) are și el povești despre astfel de evenimente stranii și este convins că nu suntem singuri în Univers.  Prunariu a fost primul și singurul român ajuns în spațiu, în timpul misiunii Soyuz 40, în 1981. Acesta își aduce aminte, în episodul 3 din Marcel Iureș prezintă Enigmele României, de poveștile unui coleg american (Don Peterson, care a condus timp de 20 de ani un departament NASA dedicat OZN-urilor) și ale unui astronaut care a văzut 2 farfurii zburătoare, în timp ce se afla la bordul spației orbitale Mir.

Fiecare porție de istorie marca HISTORY Channel îmbină interviuri cu istorici și experți, imagini uimitoare și narațiuni captivante, pentru a crea o experiență de vizionare imersivă. În episodul găzduit de consacratul actor Marcel Iureș apare, pe lângă Dumitru Prunariu, și Dan Farcaș (Doctor în matematici și Președinte ASFAN România).

Sezonul 2 din Marcel Iureș prezintă Enigmele României mai include alte două episoade, despre asasinarea primului prim-ministru al României moderne (Barbu Catargiu) și relația cântăreței Maria Tănase cu un spion. Prima serie a documentarului produs de HISTORY Channel în România a fost lansată în 2023 și a avut 6 episoade, despre jaful de la Muzeul Bruckenthal, Minunea de la Maglavit, moartea lui Mihai Eminescu,iahtul Ostara, Vlad Țepeș, Elisabeta Bathory și Iulia Hașdeu.