Joi,27 mai de la ora 19.00
in club The Other Side
(Str Brezoianu nr 4)
poeticile cotidianului
editia 136
POETIC ESTE DIALECT
cu
Cristi Cotarcea
Abia intors din India, Cristi Cotarcea vine cu poezie si film la Poeticile cotidianului. The Language of Poetry este un film-călătorie în jurul lumii, cu poeme în 24 de limbi diferite,
recitate sau cântate de vorbitori nativi.
Tanarul poet, a promis poeme dar si povestea lui Bobi, pinguinul care a călătorit într-un caleidoscop. Asa ca dialectul lui va di o calatorie.
In al cincilea an de poeticile cotidianului suntem pregatiti pentru un format radical: poetici relationale.
Primii patru ani si jumatate ai evenimentului conceput pentru promovarea celor mai recente aparitii editoriale s-au desfasurat ca “literaturi in miscare”, formula prin care fiecare dintre autorii invitati au fost prezentati publicului si pusi in fata unor interviuri live. Din octombrie 2009, poeticile cotidianului au dezvolat “Republica poetica”, un eveniment in care accentul a fost pus pe lectura textelor proprii si ale autorilor cu efect formator pentru fiecare dintre invitati.
De pe 14 ianuarie 2010, Poeticile cotidianului imbogatesc formula initiala cu o propunere pe care o face publicului sau: poetica relationala.
In acest sezon invitatul principal este publicul asa ca va invitam sa aduceti cu dumneavoastra hartie si instrumente de scris pentru ca o sa ne distram citind cu notitze. Poeticile cotidianului se trasforma intr-un atelier de lectura coordonat de Razvan Tupa in club Other Side, in fiecare zi de joi, de la ora 19.00.
Fiecare dintre serile poeticilor cotidianului isi propune sa investigheze un element esential pentru expresia poetica de astazi. Vom continua bursa de poezie şi, dacă vă înscrieţi cu 10 minute înainte de începerea evenimentului aveţi publicul pentru poezia voastră timp de 5 minute de microfon deschis. Daca publicul cere mai mult de la voi, continuaţi.
Un eveniment sprijinit de fdl
http://casadepoezie.wordpress.com/poeticile-cotidianului-2010/
English