Nominalizare la Premiul „Gheorghe Iova TEXTUARE” 2025: Nina

Pentru 2025 sunt 9 nominalizări pentru Premiul „Gheorghe Iova TEXTUARE” 2025 pentru experiment în literatură.
Nominalizare la Premiul pentru experiment în literatură „Gheorghe Iova Textuare” 2025: Nina Vasile

Nina Vasile pentru dublarea seriei de ateliere Poezie în viață cu volumul „Estetica existențială a lui Benjamin Fondane” (editura Pro Universitaria, 2024)
„Ce a fost înainte, teoria sau ispita pentru experiment? Înainte de toate a fost un anumit experiment interior”.

Nina Vasile (n.1969) este scriitoare, membră a Uniunii Scriitorilor din România din anul 1998, licențiată în filosofie (1998), cu un master în Teorie Literară (2000) și un doctorat în estetică cu titlul Estetica lui B. Fondane (obținut în 2021) la Universitatea din București. În prezent este profesoară de filosofie în licee din București. A publicat trei cărți de poezie: „Albert locuitorul” (Editura Pontica), „Distanța din miezul nopții” (Editura Maxim), ambele apărute în 1997 și „Poeme de putere sau totul se transformă la cea mai mică atenție” (2011). Între anii 2008-2016 a locuit în Spania, unde a activat în mediul cultural atât spaniol cât și în comunitatea românilor din afară. În 2017 a publicat la Editura Eikon, eseul „Calea poeziei”, o carte ce reprezintă o estetică personală și în același timp recuperează în scris, viziunea Atelierului interdisciplinar și experimental organizat timp de peste 10 ani în România, fiind singurul de acest fel până acum în spațiul poetic românesc.


Este prezentă în antologia Poezia română actuală, precum și în dosarele
Cenaclului Euridice, editate sub conducerea criticului Marin Mincu, cel care i-a urmărit prezența în lumea culturală bucureșteană și care afirma că e o poetă „de viziune”, dar și un fel de poetă-nepoetă comparată cu Urmuz pe alocuri. Este mai cunoscută datorită Atelierului de creație „Poezie în viață”, dublat de concursurile anuale pe care le-a organizat la Biblioteca Metropolitană între anii 1998-2007 dar și în prezent la Muzeul Național al Literaturii din București. Între cei care au frecventat ani întregi Atelierul, sunt unii dintre poeții douămiiști remarcați, publicați și premiați.
„Calea poeziei” este gratuit aici

Din juriu fac parte câștigătorii premiului în perioada 2021-2024, Paula Erizanu, Vasile Leac, Teona Galgoțiu și Dmitri Miticov ca și Răzvan Țupa, care a primit premiul testamentar „Gheorghe Iova TEXTUARE” în 2020.

Un premiu, un experiment, o poveste


În 2010, artistul vizual Cătălin Guguianu îl invită la Paris pe Gheorghe Iova să colaboreze la proiectul său „veloLINGA“. Cătălin Guguianu (www.catalin-ation.com) patronează asociația cultural-artistică ’ECHALIER – PÎRLEAZU’. Cu această ocazie, Iova i-a cerut lui Cătălin să preia și să gestioneze premiul său pentru experiment literar. După dispariția lui Gheorghe Iova din vara anului 2019, în ianuarie 2020 s-a inaugurat premiul testamentar „Gheorghe IOVA – TEXTUARE“, fiind acordat în acel an poetului și jurnalistului Răzvan Țupa. Premiul constă în 1.801 lei, valoarea pensiei lunare a lui Cătălin Guguianu, percepută de la Asociația Foștilor Deținuți Politici din România, pentru trei ani de domiciliu forțat; o diplomă stampă, creată de Cătălin Guguianu și digitalizată de artista plastică Valérie Touzet.

Premiul pentru experiment în literatură „Gheorghe Iova TEXTUARE”

2021 Paula Erizanu pentru orientarea înspre ceea ce ajunge să fie literatură venind dinspre jurnalism, documentare, proză, poezie.
2022 V. Leac pentru antologiile pe care le-a coordonat în ultimii ani (Hotel Cosmos – poezie românească SF, 2019; Generația de aur, 2020, în colaborare cu Cristina Ispas; Perturbări în desfășurare. O antologie a prezentului, 2021) și pentru expoziția TIMPURI NOI. Xenogeneze ale SF-lui.
2023 Teona Galgoțiu pentru edificarea platformei online Gura Mare
2024 Dmitri Miticov pentru volumul pentru volumul „Dmitri: INTJ”(editura OMG), care pornește de la notația biografică proiectând-o în discursuri mitice și tehnologice asupra evenimentului, păstrând, în același timp, o perspectivă investigativă asupra limitelor tranzitivității.

Gheorghe Iova (n. 29 ianuarie 1950) scriitorul-conștiință ale cărui idei și teorii despre practica textuală au fost foarte prețioase pentru autorii ultimelor decenii s-a stins din viață în vara lui 2019. A fost membru activ al Cenaclului literar „Junimea”. În 1999, a primit Premiul Uniunii Scriitorilor din România, pentru eseu, pentru volumul „Acțiunea textuală. Bunul simț vizionar”. În 2000, a fost distins cu premiul Asociației Scriitorilor Profesioniști din România pentru romanul „De câți oameni e nevoie pentru sfârșitul lumii”, publicat în 1999.

Proiectul premiat pentru experiment în literatură la această ediție ”Gheorghe Iova Textuare” va fi anunțat în luna ianuarie 2025.

2 comentarii la „Nominalizare la Premiul „Gheorghe Iova TEXTUARE” 2025: Nina”

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.