Arhive etichete: concert

Toamna iese la Muzeul Municipiului la Final de sezon Weekend Sessions

Concerte, expoziții, ateliere și jazz la apus! Sărbătorim octombrie la Muzeul Municipiului București, arată un comunicat de presă.

Te invităm să te bucuri de farmecul toamnei în inima Bucureștiului! După 5 luni de evenimente, aceasta este ultima ediție Weekend Sessions din acest an. Ne-am pregătit cu două zile de relaxare, ateliere, muzică live și expoziții într-o atmosferă boemă la Palatul Suțu, anunță organizatorii.

🌟 Intrarea este liberă! Iar dacă plouă, concertele se vor desfășura chiar în muzeu.


Programul unui weekend la muzeu! 

12 octombrie15.00 deschisă intrarea în curtea muzeului cu DJ set de toamnă & băuturi de sezon
15.00-16.30 Atelier Foto cu Octavian Pavel, în muzeu & împrejurimi, 15 ani+, înscrieri pe contact@weekendsessions.ro, 13 lei / persoană 
15.00-19.00 Atelier Botanic de pictat dovleci cu Stefans Pressed Flowers, 5 ani+, 30 lei
15.00-19.30 Atelier de modelaj cu Vlad Condurache, Asociația Culturală Arts Camp, 6 ani+,  35 lei
17:00-18:30: Instrumental acustic funk & jazz  – Funky Misfits
18:30-19:30: Concert acustic, chitară & voce – Luna Maar & Lucas Contreras
13 octombrie15.00 deschisă intrarea în curtea muzeului cu DJ set de toamnă & băuturi de sezon
15.00-16.30 Atelier Foto cu Octavian Pavel, în muzeu & împrejurimi, 15 ani+, înscrieri pe contact@weekendsessions.ro
15.00-19.00 Atelier Botanic de pictat dovleci cu Stefans Pressed Flowers, 5 ani+, 30 lei
15.00-19.30 Atelier de modelaj cu Vlad Condurache, Asociația Culturală Arts Camp, 6 ani+,  35 lei 
15.00-19.30 Atelier de imprimare 3D – Clubul Clockworks 
17:00-18:30: Instrumental acustic funk & jazz – Funky Misfits
18:30-19:30: Concert Jazz, bossa & more – Cristina Lupu & Răzvan Cipca 

Pe paginile proiectului pentru Facebook și Instagram apar, în fiecare săptămână, programul Weekend Sessions, dar și alte recomandări de evenimente, organizate de muzee, în weekend și nu numai.

„Oda bucuriei”deschide noua stagiune a Sălii Radio

„Oda bucuriei” marchează debutul stagiunii cu numărul 96 pe scena Sălii Radio, arată un comunicat de presă. Evenimentul inaugural programat vineri, 11 octombrie 2024 (19.00), este conceput în jurul uneia dintre cele mai celebre lucrări din istoria muzicii: Simfonia a IX-a, monumentala creație semnată de BEETHOVEN.

Concertul dirijat de SASCHA GOETZEL va fi prezentat de ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO și CORUL ACADEMIC RADIO (pregătit de dirijorul CIPRIAN ȚUȚU). Muzicianul vienez Sascha Goetzel este director muzical pentru Orchestre National des Pays de la Loire (Franța) și printre colaborările sale constante se numără cele cu Orchestra Națională de Tineret a Canadei, Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra și Filarmonica din Sofia. A fost aplaudat, de asemenea, la pupitrul unor ansambluri ca Orchestra Simfonică din München, Orchestra Filarmonicii din Londra, Filarmonica din Dresda, Orchestra Filarmonicii din Israel, Orchestra Filarmonicii Radio din Olanda, Orchestre National de France, Orchestra Filarmonicii din Monte-Carlo ș.a.

În evenimentul de la Sala Radio veți avea șansa de a asculta în ipostază solistică patru artiști lirici care sunt aplaudați pe cele mai importante scene lirice din străinătate și care se bucură de o celebritate internațională: LUIZA FATYOL – soprană, RAMONA ZAHARIA – mezzosoprană, REMUS ALĂZĂROAE – tenor și ADRIAN SÂMPETREAN – bas.

Pe lângă faptul că „Oda bucuriei” (cuprinsă în partea a 4-a a partiturii) – compusă pe versurile inspirate de Schiller – a devenit un simbol în sine și parte a lucrării este astăzi imnul Uniunii Europene, întreaga simfonie reprezintă o lucrare înconjurată de poveste. Inițial, Beethoven s-a gândit să dedice lucrarea sa țarului Rusiei, Alexandru I, care îl învinsese pe Napoleon, dar, în final, a dedicat-o regelui Prusiei, Friedrich Wilhelm al III-lea.

Noutatea extraordinară a capodoperei beethoveniene în istoria muzicii a fost introducerea vocii umane (până atunci destinate operei) într-o simfonie! Instrumentele orchestrei și vocile corului se îmbină apoteotic în cea de-a patra parte a lucrării, pe versurile inspirate de Schiller și a sa „Odă a bucuriei”. La această temă se pare că Beethoven a lucrat îndelung și există peste 200 de schițe.

Simfonia a 9-a de Beethoven este prima partitură muzicală inclusă în patrimoniul mondial UNESCO și Wagner considera lucrarea ca un punct culminant al întregii muzici instrumentale. Dar poate cel mai emoționant este faptul că la premiera absolută de la Viena (de pe 7 mai 1824), Beethoven a fost întors cu fața la public pentru a „vedea” aplauzele pe care nu le mai auzea deloc din cauza surzeniei sale totale.

Vița de Vie mizează pe acustic la Palatul Bragadiru pe 10 octombrie

Vița de Vie invită publicul la un concert extraordinar la Palat, în atmosfera rafinată a Palatului Bragadiru, pe 10 octombrie, arată un comunicat. În această formulă acustică rară, trupa va reinterpreta piesele iconice care au cucerit generații, aducându-le un suflu nou, intim și plin de emoție.

Cu o carieră de peste 25 de ani, Vița de Vie este una dintre cele mai influente și respectate trupe de rock alternativ din România. Trupa s-a remarcat prin autenticitatea și energia sa de neegalat, îmbinând stiluri muzicale diverse – de la rock, funk și jazz, până la hip-hop și muzică electronică. De-a lungul anilor, Vița de Vie a lansat hituri ce au definit o întreagă generație, cum ar fi „Basul și cu toba mare”, „Praf de stele” și „Varză”.

Concertul acustic oferă o ocazie unică de a descoperi o latură mai profundă și mai sinceră a trupei, aducând în prim-plan sensibilitatea versurilor și virtuozitatea interpretării live. Eleganța Palatului Bragadiru creează un cadru perfect pentru această experiență muzicală de neuitat, îmbinând atmosfera istorică a locației cu energia autentică a artiștilor.

Nu ratați ocazia de a experimenta un concert acustic unic, marca Vița de Vie, într-un palat eclectic din inima Bucureștiului!

Biletele sunt disponibile online pe www.teatrulgodot.ro

Mikhail Pletnev deschide Stagiunea simfonică 2024-2025 a Filarmonicii George Enescu

Formidabilul dirijor Mikhail Pletnev deschide Stagiunea simfonică 2024/2025 a Filarmonicii George Enescu, prima stagiune de nivel internațional din ultimele decenii, cu două concerte care vor avea loc pe 3 și 4 octombrie, la Ateneul Român, cu participarea violonistei Ioana Cristina Goicea, artista în rezidență a Filarmonicii în acest sezon. Ultimele bilete sunt disponibile pe www.ove.ro și la casieria Ateneului Român.

Mikhail Pletnev, unul dintre cei mai mari muzicieni ai timpului nostru, este și un strălucit pianist şi un apreciat compozitor. Ca pianist, a câştigat în 1978 Premiul I la prestigiosul Concurs Ceaikovski de la Moscova (poate cel mai dificil concurs de profil din lume), când avea 21 de ani. Ca dirijor, a fondat în 1990 Orchestra Naţională Rusă (prima orchestră rusă fără sprijin guvernamental după 1917), iar în 2022 Orchestra Internaţională Rahmaninov. În 2005 a câştigat Premiul Grammy pentru cea mai bună interpretare de muzică de cameră (împreună cu Martha Argerich). 

Solista celor două concerte și artista în rezidență a Filarmonicii George enescu în Stagiunea 2024-2025, violonista Ioana Cristina Goicea este laureată a mai multor concursuri internaționale – Regina Elisabeta (Bruxelles, 2019), Indianapolis (SUA, 2018) şi Fritz Kreisler (Viena, 2014), „Michael Hill”, Deutscher MusikweUttbewerb Bonn, „Johannes Brahms” şi „Andrea Postacchini”.  La vârsta de 27 de ani, în 2020, Ioana Cristina Goicea a devenit profesor universitar de vioară la prestigioasa Academie de Muzică şi Arte ale Spectacolului din Viena.

Programul celor două concerte cuprinde trei lucrări compuse în primul deceniu al secolului XX, care îi vor face pe spectatori să trăiască emoția unor Mituri și anotimpuri în cheie muzicală. Poemul Amurg de toamnă a fost scris în 1910, când Alfred Alessandrescu avea 17 ani, va crea un peisaj autumnal, la căderea serii. Concertul pentru vioară şi orchestră de Jean Sibelius, poate cea mai dificilă partitură de gen scrisă până la acel moment, reuneşte splendide dialoguri între solist şi orchestră. Romantic în fond, nordic în idiom, Sibelius inserează o nostalgie tipic scandinavă şi un colorit ca de toamnă târzie sau chiar de iarnă îngheţată. Lucrarea Anotimpurile de Aleksandr Glazunov este un balet  într-un act, care ia forma unei  alegorii cu personaje mitologice.