Arhive categorii: actual

informatii, stiri, premii de poezie

Pianista Ilinca Dumitrescu în recital de Ziua culturii armene

Pianista Ilinca Dumitrescu susţine un recital extraordinar cu prilejul Zilei limbii, alfabetului şi culturii armene, arată un comunicat.

Filarmonica George Enescu invită publicul la un recital extraordinar susţinut de pianista Ilinca Dumitrescu, ce se va desfăşura marţi, 15 octombrie 2024, de la ora 19, în Sala mare a Ateneului Român, cuprinzând lucrări ale unor compozitori armeni emblematici, precum: Arno Babageanian, Komitas, Gayane Cebotarian, Suren Zakarian, Aram Satian, Karen Ananian, Aram Haciaturian.

Nume de prestigiu al artei interpretative româneşti, personalitate artistică de anvergură internaţională, pianista Ilinca Dumitrescu a concertat în oraşe din 5 continente, 46 de ţări, 39 de capitale ale lumii, în importante săli de concerte. S-a născut la Bucureşti, într-o familie de artişti (tatăl – compozitorul Ion Dumitrescu, profesor universitar emerit, membru corespondent al Institutului Franţei – Académie des Beaux-Arts, mama – poeta şi actriţa Mariana Dumitrescu). A studiat cu profesori celebri: Cella Delavrancea şi Mihail Jora în România, Stanislav Neuhaus şi Iakov Flier la Conservatorul de Stat P. I. Ceaikovski din Moscova, încheiat în 1978 cu distincţia maximă Diplomă de Merit. Cu prilejul concertului de absolvire, Arno Babageanian, pianist, şef de catedră şi preşedinte al comisiei de examen, a remarcat, în iunie 1978: „Ilinca Dumitrescu – o pianistă care simte cu fineţe diversitatea stilurilor lucrărilor cântate. Foarte sensibilă, muzicală. Stăpâneşte instrumentul la perfecţiune. O aşteaptă un mare viitor artistic.”

Despre prilejul acestui eveniment, jurnalista Madeleine Karacașian, membră a Uniunii Scriitorilor din România şi a Uniunii Scriitorilor din Armenia, apreciază:

Instituirea în România, în 2019, a unei asemenea sărbători (12 octombrie) a fost o premieră pentru Diaspora armeană. Nicăieri în lume nu a existat așa ceva până în ziua în care Parlamentul țării a adoptat, cu unanimitate de voturi Legea nr. 18 din același an, iar Președintele Klaus Iohannis a semnat, la 10 octombrie 2019, Decretul pentru promulgarea acestei Legi, privind instituirea zilei de 12 octombrie ca “Ziua limbii, alfabetului și culturii armene”. A fost un gest nobil și remarcabil al Statului și al aurorităților sale față  de comunitatea armeană din România, care dăinuie pe acest pământ ospitalier de  aproape  un mileniu.

De ce 12 octombrie?

Deoarece Biserica Apostolică Armeană sărbătorește la această dată “Ziua Traducătorilor”, dar care în Armenia variază totuși de la o zi la alta, așa cum se întâmplă și în România.

În anul 301, Armenia, cu o istorie multimileară, a devenit prima țară din lume care a proclamat creștinismul ca religie de stat, după ce propovăduitorul Grigore Luminătorul a botezat regele, armata și întregul popor de la poalele biblicului Ararat, iar el a devenit primul Catolicos și Patriarh al Armenilor, fiind sanctificat după moarte.
Trebuie remarcată perenitatea acestui alfabet, creat în 405, de către teologul și lingvistul Mesrop Maștoț, alfabet alcătuit din 36 de litere, cărora li s-au adăugat litere O și F în Evul Mediu. M. Maștoț a fost și el sanctificat ulterior.

Doresc să atrag atenția oaspeților noștri că limba armeană a contribuit la păstrarea identității naționale a poporului armean. Iată și câteva amănunte interesante: Marele poet englez George Gordon Byron care învățase limba armeană la Congregația Mekhitariștilor de pe insula San Lazzaro de lângă Veneția, considera că armeana este singura limbă prin care se poate vorbi cu Dumnezeu. Tot la Veneția, în 1512 a fost tipărită prima carte în limba armeană, iar în 1794, la Madras (India) a apărut prima revistă în armeană.
Întorcându-mă la alfabetul armean, trebuie de subliniat că, în 2016, el a fost inclus de către UNESCO în patrimoniul imaterial al umanității, explică organizatorul.

Sărbătorim evenimentul de astăzi grație generozității conducerii Filarmonicii “George Enescu” din București, un spațiu mitic al muzicii și, în general, al culturii.”, se arată în comunicat.

Foto: Aram Haciaturian şi Ilinca Dumitrescu, Conservatorul P.I. Ceaikovski, Moscova, 1975; La pian, în clasa de compozitie


Ateneul Român
Marţi, 15 octombrie 2024, ora 19
Ziua limbii, alfabetului şi culturii armene
Recital extraordinar de pian
ILINCA DUMITRESCU

Program
Arno Babageanian – 3 piese
Komitas – G. Saragian – Krunk (Cocorul)
Gayane Cebotarian – 6 preludii
Suren Zakarian – Humoreska
Aram Satian – Sonatina
Karen Ananian – 3 piese de jazz
Aram Haciaturian – 4 piese

Cuvânt introductiv: VARUJAN VOSGANIAN
Prezentare: MADELEINE KARACAŞIAN
În colaborare cu Arhiepiscopia Armeană din România şi Uniunea Armenilor din România

Biletele pentru spectacolul cu John Malkovich la Timișoara se pun în vânzare

Biletele pentru spectacolul cu John Malkovich la Timișoara se pun în vânzare. Teatrul Național din Timișoara anunță că începând de sâmbătă, 12 octombrie 2024, ora 11, vor putea fi achiziționate bilete pentru cele două reprezentații ale spectacolului THE INFAMOUS RAMIREZ HOFFMAN, spectacol în care publicul îl va putea reîntâlni pe celebrul actor american John Malkovich. Spectacolul va beneficia de supratitrare în limba română, arată un comunicat de presă.

Cele două reprezentații ale spectacolului sunt programate joi, 14 noiembrie și vineri, 15 noiembrie, de la ora 18, în Sala Mare a Teatrului Național din Timișoara.

Biletele vor fi disponibile pentru cumpărare atât în regim on-line, pe site-ul www.tntm.ro, cât și fizic, la Agenția de bilete „Mărășești”, str. Mărășești nr. 2, orar marți – duminică, orele 11 – 19.

Spectacolul THE INFAMOUS RAMIREZ HOFFMAN, un concept marcând colaborarea dintre John Malkovich și pianista de renume internațional Anastasya Terenkova (Franța), are la bază capitolul final al cărții Literatura nazistă în Americi a binecunoscutului scriitor chilian Roberto Bolaño. Noul one man show semnat de actorul american John Malkovich aduce pe scenă povestea imaginată, însă perfect plauzibilă a unui personaj incapabil să discearnă între estetică și etică, astfel încât se folosește de lovitura de stat din Chile din 1973 și de dictatura instaurată în timpul regimului Pinochet pentru a lansa o campanie de poezie multimedia avant la lettre, care, însă, include tortura și crima.

Importanța acestui eveniment teatral extraordinar este dublată de deschiderea mediului de afaceri în a investi în actul teatral electiv, astfel încât prezentarea spectacolului la Teatrul Național din Timișoara va fi asigurată din punct de vedere financiar de Linde Gaz România, sponsor principal al TNTm.

This-Connected: Ce îți pregătește vernisajul

This-Connected are vernisajul pe 12 octombrie, ora 19:00, Galeria 5 (str. Vasile Alecsandri, nr. 1, Timișoara). Expoziția rămâne deschisă în perioada 13 – 26 octombrie 2024, arată un comunicat de presă.

This-Connected este o expoziție care reunește lucrări ale artiștilor din România – Timișoara, Grecia – Elefsina și Ungaria – Veszprém, proveniți din orașele desemnate Capitale Europene ale Culturii în 2023. Expoziția va include picturi, fotografii, video-uri și lucrări create în medii artistice diverse, în cadrul unor rezidențe artistice în parteneriat cu organizația Cultterra din Elefsina și instituția House of Arts din Veszprém.

Proiectul a debutat în Veszprém, în august 2024, cu o parte din artiști, apoi a continuat în Elefsina, în septembrie, cu un alt grup. Expoziția din Timișoara îi reunește acum pe toți participanții: Anca Șișu (RO), Andreea Medar & Mălina Ionescu (RO), Benjamin Bledea (RO), Carmen Burnar (RO), Cătălin Bătrânu (RO), Gábor Áfrány (HU), Giannis Loukopoulos (EL), Ioana Bartha (RO), Iulia Corneci (RO), Judit Hamerli (HU), Lukas Iliopoulos (EL), Máté Györgydeák (HU), Pepe Peralta Guerrero (RO/SP), Petrică Ștefan (RO), Uliana Gujuman (RO) și YCRE (RO).

Lucrările explorează diverse perspective conceptuale și tehnici artistice, de la pictură și fotografie, la experimente analogice, sculptură 3D și animație asistată de inteligență artificială. Expoziția se concentrează pe tema paradoxului „conexiunilor deconectate”, reflectând asupra modului în care, deși aparținem unor sfere culturale distincte, suntem conectați prin preocupări comune. Artiștii folosesc arta pentru a dezvolta dialoguri și schimburi culturale, explorând fenomene naturale la scară macro și microscopică, patrimoniul material și post-industrial, precum și elemente specifice locurilor în care au lucrat.

Curatori sunt Alex Boca, Katerina Christoudi și Miruna Robescu.

This-Connected :: Living Exhibition este realizată în parteneriat cu Municipiul Timișoara, prin Centrul de Proiecte, și este un rezultat al proiectului This-Connected, care face parte din programul național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii 2023”. This-Connected a fost finanțat prin programul Legacy Timișoara 2023, derulat de Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara, cu sprijinul Ministerului Culturii.

Han Kang primește vestea Premiului Nobel pentru Literatură 2024

Han Kang primește Premiul Nobel pentru Literatură 2024, arată un comunicat de presă.

Pe 10 octombrie 2024, Han Kang a fost desemnată câștigătoarea Premiului Nobel pentru Literatură. Autoarea sud-coreeană, în vârstă de 53 de ani, a fost elogiată pentru „proza ei poetică și intensă care confruntă traume istorice și expune fragilitatea vieții omenești”.

Continuă lectura Han Kang primește vestea Premiului Nobel pentru Literatură 2024