Lansări de poezie şi cărţi din aceeaşi zonă la Bookfest în weekend

Sfârşitul de săptămână la Bookfest programează mai multe evenimente de poezie (lansări, lecturi, ateliere, dezbateri) dar şi întâlniri legate de acest domeniu. Fie că este vorba despre volume semnate de poeţi, ateliere la care participă traducători şi autori de poezie publicul are de unde să aleagă în aceste zile în pavilioanele C1, C2, C3, C4, C5 din Complexul Expozițional Romexpo.

Vineri, 1 iunie

13.00-14.00 Dezbatere: Scriitor în lumea virtuală – despre creația de conținut online

(Scena Arena, Pav. C3)

Moderator: Mircea Vasile

13.00-14.00 Institutul Cultural Român

(Scena Agora, Pav. C5)

Atelier de traduceri: Texte pe masa de operaţie

Invitat: Petre Barbu

Moderator: Florin Bican

14.00-14.30 Prezentarea cărţii lui Alexandru Matei, Jean Echenoz et la distance intérieure (L’Harmattan, 2012)

(Stand francez – Spaţiu conferinţă)

Invitaţi: Alexandru Matei, Radu Toma

15.00-15.30 Editura Cartea Românească (stand propriu, B06, Pav. C2) Lansare: Douăsprezece cîntece înaintea naşterii de Mihail Gălăţanu

Invitaţi: Bianca Burta-Cernat, Horia Gârbea

Moderator: Ana Maria Tăbârcă

15.00-16.30 Marea întâlnire a publicului cu Michel Houellebecq

(Scena Arena, Pav. C3)

Moderatori: Mihaela Dedeoglu (RFI) şi Matei Martin (Dilema Veche)

16.00-16.30 Editura Paralela 45 (stand propriu, B21, Pav. C2) Lansare: Feerie pentru altă dată de Louis-Ferdinand Céline

Invitaţi: Irina Negrea, Svetlana Cârstean, Bedros Horasangian

Moderator: Tiberiu Stamate

16.00-16.30 Editura Cartea Românească (stand propriu, B06, Pav. C2) Lansare: Sappho de Floarea Ţuţuianu

Invitaţi: Florin Iaru, Ion Bogdan Lefter, Ion Caramitru

Moderator: Ana Maria Tăbârcă

17.00 Editura Humanitas (stand propriu, B08, Pav. C2) Lansare: Spectacolul rezonanţei. Eseuri, evocări, sinteze de Dinu Pillat

Invitaţi: Monica Pillat, George Ardeleanu, Ioan Stanomir, Anca Ionescu

17.00-17.30 Editura Litera (stand propriu, B23, Pav. C2) Lansarea volumului Aripi, urmată de lansarea concursului de debut literar

Invitaţi: Delia Matache, Shurubel (DJ Radio 21)

17.00 Casa de Editură Max Blecher lansarea volumului “Frânghia înflorită” de Radu Vancu la standul editurii Herg Benet ( în cel de al doilea corp central al zonei de expoziţie -Pavilionul C2, stand B26)

lansare franghia



17.00-18.00 Editura Paralela 45 (stand propriu, B21, Pav. C2) Lansare: Trilogia ideologică: Postmodernism, din dosarul unei „bătălii” culturale; Recapitularea modernităţii. Pentru o nouă istorie a literaturii române; Despre identitate. Temele postmodernităţii de Ion Bogdan Lefter

Invitaţi: Ion Bogdan Lefeter, Cosmin Ciotloş, Andreea Drăghicescu, Irina Georgescu, Marieva Ionescu, George Neagoe, Emanuel Ulubeanu

Moderator: Tiberiu Stamate

18.00 Flash poezie

(Stand francez – Spaţiu conferinţă)

18.00 Editura Humanitas (stand propriu, B08, Pav. C2) “Poezia” – o nouă colecţie la Humanitas Fiction, Lansare: Cele mai frumoase 100 de poeme de Ernst Jandl

Invitaţi: Alexandru Al. Şahighian, Gabriel H. Decuble, Denisa Comănescu

18.00-19.00 Institutul Cultural Român, (Cafeneaua Literară Julius Meinl, Pav. C4)

Curs: Literatura română explicată străinilor

Invitată: Ioana Both

19.00 Editura Vinea (stand propriu, C30, Pav. C4)

Lansare: Poeme pentru Juşa de Leonard  Ancuţa

Invitați: Leonard Ancuţa, Mihail Gălăţanu, Nicolae Tzone, alţi invitaţi

19.00 Prezentarea lucrărilor lui Pierre Bourdieu apărute în română la Editura Art

(Scena Arena, Pav. C3)

19.30-21.00 Dezbatere: Pierre Bourdieu şi după

(Scena Arena, Pav. C3)

Invitaţi: Laura Albulescu, Alexandru Matei, Pierre Clément, Camelia Runceanu, Radu Toma

Moderator: Laura Albulescu

Sâmbătă, 2 iunie


10.30-11.00 Prezentarea cărţii Syndrome de panique dans la Ville Lumière, de Matei Vişniec (Editions Non-Lieu, 2012), în prezenţa autorului

(Stand francez- Spaţiu conferinţă)

11.00-12.00 Editura Paralela 45 (stand propriu, B21, Pav. C2) Lansare: Opere III de Leonid Dimov

Invitaţi: Ion Bogdan Lefter, Tatiana Vassu-Dimov, Ileana Moise-Dimov, Luminiţa Corneanu, Răzvan Voncu

Moderator: Tiberiu Stamate

11.00-12.00 Marea întâlnire cu Bernard Pivot – Amintiri catodice

(Scena Arena, Pav. C3)

Moderator: Luiza Vasiliu

12.00-13.00 Discuție între Bernard Pivot și Horia-Roman Patapievici

(Scena Arena, Pav. C3)

Moderator: Luiza Vasiliu

12.00-14.00 Booktopia

(stand propriu, E10, Pav. C3)

Interviu filmat: Studio de citit creativ – cu Nadine Vlădescu

Invitat: Nadine Vlădescu

Moderator: Alexandra Rusu


12.30-13.30 Editura Art (stand propriu, A09, Pav. C1) Lansări: Pulbere de stele de Neil Gaiman; Alice în ţara din oglindă de Lewis Carroll

Moderator: Evelina Bidea

13.00-13.30 Editura Cartea Românească (stand propriu, B06, Pav. C2) Lansări: Petrecere la Montrogue şi Sexagenara şi tânărul de Nora Iuga

Invitaţi: Adela Greceanu, Corina Sabău

Moderator: Claudia Fitcoschi

13.00-14.00 Editura Paralela 45 (stand propriu, B21, Pav. C2) Lansare: Opere de Sebastian Reichmann

Invitaţi: Sebastian Reichmann, Ion Bogdan Lefter

Moderator: Tiberiu Stamate

13.00-15.00 Proiectarea filmului Particulele elementare (Oskar Roheler, 2006, 1h53min), adaptare după opera lui Michel Houellebecq

(Cinema, Pav. C3)


13.30-14.30 Editura Art

(stand propriu, A09, Pav. C1)

Sesiune de autografe cu autorii volumului Ce poţi face cu două cuvinte, coordonat de Liviu Papadima

Inivitaţi: Adina Popescu, Simona Popescu, Dan Sociu, Dan Stanciu, Grete Tartler, Florin Bican, Florin Dumitrescu, Matei Florian, Laura Grünberg, Ioana Nicolaie, Robert Şerban, Vlad Zografi, George Ardeleanu, Fanny Chartres, Adela Greceanu, Călin-Andrei Mihăilescu, Radu Paraschivescu, Doina Ruşti, Florentina Sâmihăian, Irina Dobrescu, Liviu Papadima

Moderator: Liviu Papadima

14.30 La standul Tracus Arte lansarea volumului de poezie ”L’enfant terrible” de Silvia T.


15.00 Editura Vinea (stand propriu, C30, Pav. C4) Lansare:  Vianu. Fereastra luminată/ La fenêtre éclairée/ Das Erleuchtete Fenster de Nicolae Tzone, album cu circa 500 de fotografii, prefaţă de Vlad Alexandrescu, ediţie în limbile română, franceză şi germană; Arcadia de Tudor Vianu, ediţie îngrijită şi prefaţă de Nicolae Tzone, ilustraţii de Tudor Jebeleanu; Shakespeare de Tudor Vianu, ediţie îngrijită de Nicolae Tzone, prefaţă de Emil Manu, ilustraţii de Vlad Ciobanu.

Invitați: Ion Vianu, Florin Mihăilescu, Maria Alexandrescu, Vlad Alexandrescu, Tudor Jebeleanu, Vlad Ciobanu, Nicolae Tzone.

15.00-16.00 Sesiune întrebări-răspunsuri urmată de o sesiune de autografe cu Michel Houellebecq. Prezentarea romanului grafic al lui Cezar Petry adaptat după romanul Rester Vivants al lui Michel Houellebecq

(Stand francez – Spaţiu conferinţă)

15.30 Editura Humanitas

(stand propriu, B08, Pav. C2)

Lansări: I.L.Caragiale şi caligrafia plăcerii de Dan C. Mihăilescu; Viaţa lui I.L. Caragiale  de Şerban Cioculescu

Invitaţi: Ioana Pârvulescu, Dan C. Mihăilescu, Barbu Cioculescu

15.30-16.00 Editura Polirom

(stand propriu, B06, Pav. C2)

Lansare: Planuri de viaţă de Vasile Baghiu

Invitaţi: Ana Blandiana, Nicolae Coande, Cosmin Ciotloş

Moderator: Bianca Burţa-Cernat

15.30-17.00 Editura Blumenthal

(stand propriu, C31, Pav. C4)

Lansare: În mâinile tale de Flori Bălănescu

16.00 Editura Vinea

(stand propriu, C30, Pav. C4)

Lansare: Fiul îngerului de Dragoljub Firulović, traducere în limba română de Adam Puslojić şi Răzvan Voncu, prefaţă de Răzvan Voncu.

Invitați: Dragoljub Firulović, Răzvan Voncu, Nicolae Tzone.

16.00-16.30 Editura Polirom

(stand propriu, B06, Pav. C2)

Lansare: Opere II. Murphy. Watt. Vis cu femei frumoase şi nu prea de Samuel Beckett

Invitaţi: Veronica D. Niculescu, Dana Pîrvan-Jenaru, Bogdan-Alexandru Stănescu

Moderator: Ana Maria Tăbârcă

16.30-17.00 Editura Polirom

(stand propriu, B06, Pav. C2)

Lansare: Deplasarea spre roşu de Radu Mareş

Invitaţi: Magda Ursache, Nicolae Prelipceanu, Bedros Horasangian

Moderator: Bianca Burta-Cernat

17.00 Editura Vinea

(stand propriu, C30, Pav. C4)

Debutul proiectului Colecţia «Vinea Internațional». «Bucarest – Paris: Huit Livres de Poesie pour la France», coordonatori: Rodica Drăghincescu, Miron Kiropol, Claudiu Soare, Nicolae Tzone.

Lansarea volumelor: Plomb de George Bacovia, ABC D’AIR deŞerban Foarţă, Les Eaux du Sourire Lunaire de Dinu Flămând, Le Livre-Varappe de Sebastian Reichmann

Invitați:  Şerban Foarţă, Dinu Flămând, Sebastian Reichmann, Mihail Gălăţanu, Nicolae Tzone, alţi invitaţi.

17.00 Editura Humanitas

(stand propriu, B08, Pav. C2)

Lansare: Amintiri deghizate de Ovid. S. Crohmălniceanu

Invitaţi: Mircea Cărtărescu, Paul Cornea, Ioana Pârvulescu, Lidia Bodea

17.00-17.30 Editura Shambala (stand propriu, C03, Pav. C4)

Lansare: Puterea extraordinară a rugăciunii către Dumnezeu de  Alexis Carrel

Invitați: Teodorescu Teofil

Moderator: Lazăr Mirabela

17.00-18.00 Institutul Cultural Român (Cafeneaua literară Julius Meinl, Pav. C4) Conferinţă și lectură publică: Tandem literar. Autorii și traducătorii lor

Invitați: Floarea Țuțuianu, Angela Tarantino, Florin Manolescu

17.30 Editura Humanitas (stand propriu, B08, Pav. C2) “Poezia” – o nouă colecţie la Humanitas Fiction, Lansare: Maşina lumii şi alte poeme de Carlos Drummond de Andrade

Invitaţi: Excelenţa Sa Raymundo Santos Rocha Magno, Ambasadorul Braziliei în România, Dinu Flămând, Mihai Zamfir, Denisa Comănescu

18.00 Casa de Editură Max Blecher lansează volumului “Bazooka Girl” de Constantin Abăluţă la standul editurii Herg Benet ( în cel de al doilea corp central al zonei de expoziţie – Pavilionul C2, stand B26)


18.00 Curtea Veche Publishing (stand propriu, B07, Pav. C2) Rusia XXI – noutăţi în colecţia Byblos: Viscolul de Valdimir Sorokin; Prieten drag, tovarăş al răposatului de Andrei Kurkov

Invitaţi: Antoaneta Olteanu, Carmen Muşat, Vasile Ernu

Moderator: Ştefania Nalbant

18.00 Flash poezie

(Stand francez – Spaţiu conferinţă)

18.00-20.00 Editura Blumenthal

(stand propriu, C31, Pav. C4)

Lansare: Peace Off de Daniel-Silvian Petre; lansare cu cântec – concert Acoustica, Petre & Kindlein

Invitat: Anda Niculina Pittiș

Moderator: Emil Kindlein

18.30-19.30 Editura Casa Radio

(Scena Agora, Pav. C5)

Microrecital al formaţiei de muzică veche Imago Mundi, prilejuit de prezentarea albumului: Imago Mundi, ISVOR  (Dimitrie Cantemir, Cartea ştiinţei muzicii şi Muzica tradiţională românească) – apărut în colecţia ”Lada de zestre” a Editurii Casa Radio

18.30 Editura Humanitas

(stand propriu, B08, Pav. C2)

Lansare: Trei săptămâni în Himalaya de Marius Chivu

Invitaţi: Marius Chivu, Alex Găvan, Vlad Mixich, Lidia Bodea

19.00 Lansare volum poezii Mircea Dinescu (Scena Arena, Pav. C3)

19.00-20.00 Editura Eikon

(Cafeneaua Literară Julius Meinl, Pav. C4)

Seară de poezie – lectură publică din volume mai vechi si mai noi apărute în editura Eikon: Cristina Climov, Iubind copaci neterminați; Daniel Moșoiu, Poeme din mers; Daniel Săuca, Cartierul vestic al iadului; Daniel Săuca, Clopotele raiului; Horia Bădescu,E toamnă nebun de frumoasă la Cluj; Mihaela Arhip,  (I)REZISTIBIL; Ștefan Doru Dăncuș, Casa memorială Dăncuș – antologie de autor; Octavian Hoandră, Jurnal la Klausenburg; Daniela Albu, Miniaturi pariziene/Miniatures parisiennes; Dinu Olărașu, Vamă; Viorel Mureșan,Buchetul de platină; Olimpiu Nușfelean, Poeme pentru cei care citesc în linişte; Vasile Dâncu,Slove rurale; Ioana Trică, Cruciadele somnului; Eliza Macadan, Transcripturi din conștient; Aurel Sasu, Elegiile răscumpărării; Grigore Pop, Balada dorului; Ioan Pintea, 50. Poeme alese; Emilia Ivancu, Jocul de a nu fi mai mult decât sunt/ Gra w to, aby nie byc niczym wiecej, niz jestem; Diarmuid Johnson, A Young Son/Un soare tânăr

Invitați: Cristina Climov, Daniela Albu, Ioana Trica, Eliza Macadan, Ștefan Doru Dăncuș, Daniel Moșoiu, Daniel Săuca, Ioan Pintea

Moderator: Valentin Ajder

19.30 Editura Humanitas (stand propriu, B08, Pav. C2) Lansare: Namaste: Un roman de aventuri  spirituale în India, de Sega

Invitaţi: Sega, Bogdan Enoiu, Iustina Croitoru

Duminică


12.00-13.00 Institutul Cultural Român (Scena Arena, Pav. C3) Atelier de traduceri: Texte pe masa de operație

Invitată: Anca Mizumschi

Moderator: Florin Bican

13.00-13.30 Editura Polirom (stand propriu, B06, Pav. C2) Lansare: După Sodoma de Alexandru Ecovoiu

Invitaţi: Bogdan-Alexandru Stănescu, Cosmin Ciotloş, Bogdan Suceavă

Moderator: Bianca Burţa-Cernat

13.30-14.00 Editura Polirom (stand propriu, B06, Pav. C2) Lansare: Strada de Adrian Chivu

Invitaţi: Carmen Muşat, Radu Pavel Gheo, Bogdan Suceavă

Moderator: Lucian Dan Teodorovici

14.00 Editura Humanitas, (stand propriu, B08, Pav. C2) Prezentarea noilor aparţii în colecţia Raftul Denisei: Opera sfâşietoare a unui geniu năucitor de Dave Eggers; Concubina din Shanghai de Hong Ying; Harta lumii nevăzute de Tash Aw; Şi caii se-mpuscă, nu-i aşa de Horace McCoy; Tunelul de Ernesto Sabato

Invitaţi: Elisabeta Lăsconi, Andreea Răsuceanu, Dan Croitoru, Tudora Şandru Mehedinţi, Raluca Popescu

Moderator: Denisa Comănescu

14.00 Editura Vinea (stand propriu, C30, Pav. C3) Sesiune de autografe: Poeme despre nimic de Constantin Abăluţă; Viaţa cealaltă şi moartea cealaltă (ediţia a II-a) de Nicolae Tzone

14.00-14.30 Editura Ars Docendi – Universitatea din București (Scena Agora, Pav. C5)

Lansări: Sonatele pentru vioară și pian de Béla Bartók de Ioana-Raluca Voicu-Arnăuțoiu; Sergiu Celibidache privit prin Cortina de fier de Ioana-Raluca Voicu-Arnăuţoiu

Invitati: Laura Manolache, Monica Pillat

Moderator: Ioan Crăciun

15.00 Editura Humanitas (stand propriu, B08, Pav. C2) Lansări: Cele mai frumoase poezii de Mircea Ivănescu; Măştile lui M.I. Gabriel Liiceanu în dialog cu Mircea Ivănescu

Invitaţi: Gabriel Liiceanu, Denisa Comănescu

15.00 Editura Vinea

(stand propriu, C30, Pav. C4)

Lansare: Călare pe muşcătură de Gheorghe Iova

Invitaţi: Gheorghe Iova, Mihail Gălăţanu, Nicolae Tzone, alţi invitaţi.

15.00-15.30 Editura Cartea Românească

(stand propriu, B06, Pav. C2)

Lansare: Arhivele de la Monte Negro de Octavian Soviany

Invitaţi: Luminiţa Corneanu, Nicolae Barna, Cosmin Perţa

Moderator: Bianca Burţa-Cernat

15.00-16.30 Dezbatere: Creatori români în spațiul cultural francez

(Scena Agora, Pav. C5)

Moderator: Sorin Alexandrescu

15.30-16.00 Editura Cartea Românească

(stand propriu, B06, Pav. C2)

Lansare: Parohia de Dan Coman

Invitaţi: Adela Greceanu, Luiza Vasiliu

Moderator: Claudia Fitcoschi

16.00 Editura Vinea

(stand propriu, C30, Pav. C4)

Lansări Pentru poem, descoperiţi!: Călătorie cu funicularul de Saşa Pană; Plângerea lui Nichita de Marin Mincu

Invitaţi: Ştefania Mincu, Vladimir Pană, Octavian Soviany, Mihail Gălăţanu, Nicolae Tzone, alţi invitaţi.

16.00-17.00 Dezbatere: Pe limba cititorului – cum te pregătești să devii traducător

(Scena Arena, Pav. C3)

Moderator: Florin Bican

Invitați: bursierii programului pentru traducători în formare ai Institutului Cultural Român

18.00 Flash poezie

(Stand francez – spaţiu conferinţă)

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: